Menu Zavřeno

Dětské oddělení

[vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_column_text]

Milí rodiče,

Na dětském oddělení plastické chirurgie a na JIP bude celý kolektiv lékařů a sestřiček zajišťovat odbornou péči o malého pacienta a snažit se zpříjemnit mu celou dobu hospitalizace.

Většina informací se velmi těžko zobecňuje vzhledem k tomu, že každé dítě je individualitou a je potřeba k němu individuálně přistupovat. To platí v podstatě ve všech oblastech péče o (nejen) rozštěpové dítě ať už se jedná o krmení, použití či nepoužití šidítka, přítomnost maminky na JIP bezprostředně po operaci nebo načasování masáží a kontrol. Kolektiv zdravotníků dětského oddělení a JIP se bude snažit Vašim přáním a potřebám Vašeho dítěte vyhovět, a tak pokud budete mít nějaká speciální přání nebo zde potřebnou informaci nenaleznete – obraťte se, prosím, přímo na sestřičky na oddělení nebo využijte možnosti kontaktovat s dotazem lékaře oddělení KPCH prostřednictvím našich stránek nebo kontaktového servisu.

Telefonické kontakty

ambulance (chirurgická): Po, St, Pá – 267 163 304
ambulance (pediatr): 13–14 hod. – 267 136 309
dětské oddělení: 267 163 229, 267 163 226
JIP: 267 163 228

 

Obecná doporučení k hospitalizaci dítěte
na dětském oddělení KPCH

(zejména operace rtu a patýrka – od 3 měsíců věku dítěte)[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_toggle title=“Výživa dítěte“ open=“false“]V současné době platí, že zdravotní pojišťovny hradí základní řadu mléka Nutrilon a Hami v neochucené formě. V případě, že má Vaše dítě výživu jinou, je třeba si ji vzít do nemocnice s sebou a to v originálním uzavřeném novém balení. Děti na oddělení dostanou i ostatní běžné příkrmy adekvátně k jejich věku nebo případné dietě, ale není zakázáno vzít si v omezeném množství i příkrmy své, na které jsou děti navyklé z domova. Škála je velmi široká a tak pokud si vezmete oblíbené jídlo svého dítěte s sebou, je to v pořádku.

U dětí po operaci rtu a patra musí být strava tekutá (kaše, jogurty přesnídávky, tvarohy, které je možné na oddělení namixovat).

Je-li dítě plně kojené, bude kojené i nadále. Maminky odstříkávají MM vlastními odsávačkami, k prsu se dítě přikládá 2.den po operaci, po dohodě s lékařem.  Jestli se dítě chytne ihned nebo mu to několik dní potrvá je individuální.[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_toggle title=“Nádobí“ open=“false“]Na oddělení je k dispozici dostatek nádobí, pro kojence a batolata je nádobí sterilizováno. Pokud však maminky používají pro své dítě speciální lahvičky, dudlíky nebo lžičky, jejich použití není zakázáno.[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_toggle title=“Oblečení“ open=“false“]Na oddělení je dostatek čistého prádla, ale nemusí vždy vyhovovat svou velikostí. Použití vlastního oblečení pro dítě je povoleno, ale nemocnice nemá možnost prát jiné prádlo než vlastní. Z toho důvodu se nedoporučuje brát si vlastní lůžkoviny pro dítě – při jejich znečištění není možnost je prát a sušit. Naopak je možné vzít s sebou dítěti do postýlky molitanové „mantinely“, pokud je na ně z domova zvyklé. Doporučuje se vzít dítěti nějaku oblíbenou hračku, k dispozici maminkám je malá hernička.[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_toggle title=“Hygienické potřeby, pleny“ open=“false“]Veškeré hygienické potřeby i pleny (jedné velikosti) maminky budou mít k dispozici. Opět je třeba zdůraznit, že škála výrobků určených pro každodenní hygienu dítěte, je velmi široká, takže pokud je Vaše dítě zvyklé na určitou značku, maminky je mohou používat.[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_toggle title=“Dudlíky, rukávky“ open=“false“]Po operaci rtu i patra děti samozřejmě dudat nemohou. Důvodů, proč nedoporučit zvykání na dudlíka je několik – jedním z nich je i fakt, že pokud je dítě na dudlíka fixované, pak mu jeho odepření nutně přináší další stres do už tak dost bolavé situace. Pokud si už dítko na dudlíka hodně navyklo a bude ho vyžadovat i později po operaci, není k utišení, nemůže bez něj usnout – malý měkký dudlíček se na usínání použít může s tím, že po usnutí se dítěti vyndá z pusinky a přes den jej nemá. Je třeba ke každému děťátku přistupovat individuálně a citlivě.

Po operaci dostane dítě na ručičky speciální rukávky (rukávky jsou vyfoceny v naší galerii v Pomůckách a zajímavostech). Rukávky zabrání dítěti, aby strkalo do pusinky předměty i prsty a zabrání tak tomu, aby si dítě zaneslo do pusinky nečistoty nebo aby si operované místo neporanily. Během hospitalizace jsou rukávky k dispozici, pro domácí použití doporučujeme  mít rukávky vlastní. V opodstatněných případech je lze zapůjčit.[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_toggle title=“Přiměřená fixace“ open=“false“]Týká se zejména malých dětí a je bezprostředně po operaci nezbytná. Důvodem je ochrana operační rány, nezrušení zavedené kanyly, bezpečnost dítěte, ochrana dítěte před pádem z postýlky.[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_toggle title=“Přístup maminky na JIP“ open=“false“]Jednotka intenzivní péče, kam jsou děti umístěny bezprostředně po operaci, je vysoce specializované pracoviště a přístup osob mimo zdravotnický personál je z pochopitelných důvodů omezený. Prosíme, důvěřujte lékařům i sestřičkám a dbejte jejich pokynů. Na JIP je vhodná přítomnost jenom jednoho z rodičů po dohodě s lékařem a vždy s ohledem na zdravotní stav dítěte. Ostatní návštěvy přístup na JIP nemají, pouze ve výjimečných případech a po konzultaci s ošetřujícím lékařem.[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_toggle title=“Hrazení operací a doprovodu dítěte pojišťovnami“ open=“false“]Operace rtu, patra i čelisti jsou plně hrazeny z veřejného pojišťění. Doprovod dítěte do šesti let věku hradí pojišťovny také, v této chvíli je výše poplatku stále ještě 60,-Kč za dítě i za doprovod. V této částce je již zahrnuto vše včetně stravy. První a poslední den hospitalizace je brán jako jeden den.

 

 

Od šesti let věku platí dítě 60,-Kč a doprovod 500,-Kč za jeden den hospitalizace.  Pokud kapacita oddělení dovolí, je doprovod dítěte rodičem nebo jiným blízkým příbuzným vítán s tím, že doprovod malých dětí je upřednostněn.[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_toggle title=“Operace čelisti“ open=“false“]Zacelení čelistního oblouku provádějí také plastičtí chirurgové našeho oddělení, ale pokyn k této operaci musí dát ortodontista malého pacienta.[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_column_text]

Závěrem

Jak již bylo několikrát zmíněno, všechny informace je třeba brát jako orientační. Při péči o malého pacienta je vždy potřeba brát zřetel na jeho osobní potřeby, druh diagnózy, na jeho aktuální zdravotní stav a na další aspekty. Proto nelze obecně podat konkrétnější informace a vždy je třeba konzultovat případné další požadavky a dotazy s ošetřujícími lékaři nebo personálem.

Kolektiv zdravotníků dětského oddělení a JIP KPCH FNKV.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]