Rozštěpové vady obličeje u člověka patří k jedné z nejčastějších vrozených vad a díky své lokalizaci v obličeji i k vadám nejnápadnějším. Nazýváme je rozštěpy neboť v horním rtu, čelisti a/nebo na patře je patrná štěrbina způsobená tkáňovým defektem. Jak bylo prokázáno v embryologických a teratologických studiích název rozštěp neodpovídá skutečnosti neboť vada nevzniká rozpolcením dříve jednotné čelisti, nýbrž vzniká nespojením původně samostatných obličejových struktur.
Obličejové rozštěpy dělíme na dvě základní skupiny podle toho jakými částmi obličeje štěrbina prochází. První skupina zahrnuje rozštěpy rtu a to samostatné nebo v kombinaci s rozštěpem čelisti a patra. Do druhé skupiny patří izolované rozštěpy patra.
Během chirurgicko-stomatologické léčby pomáhají další specialisté např. antropolog, který podle individuálních růstových trendů horní i dolní čelisti vyhodnocuje na telerentgenových snímcích hlavy postiženého dítěte průběh dosavadní léčby a pomáhá určit jakým způsobem zaměřit další stomatologickou léčbu. Foniatr dbá na rozvoj řeči neboť přítomnost rozštěpu patra neumožňuje pacientovi před operací srozumitelně mluvit a i po operaci je zapotřebí speciální trening. Psycholog pomáhá rodinám řešit problémy spojené se sociálním zařazením dítěte atd.
Profesor F. Burian – zakladatel plastické chirurgie u nás jako jeden z prvních věděl, že konečným cílem léčebného týmu nemůže být pouze všestranná léčba postižených pacientů s obličejovým rozštěpem, ale i snaha vzniku této vady předcházet. Proto bylo nutné se o příčinách vzniku orofaciálních rozštěpů dozvědět víc a tak se postupně čistě klinické pracoviště začalo rozšiřovat o další výzkumné pracovníky. Prvním nutným krokem k tomuto nesnadnému cíli bylo znát odpověď na následující otázku: Jaký je podíl dědičných faktorů při vzniku obličejových rozštěpů? Plastičtí chirurgové totiž zdokonalili léčbu jedinců s rozštěpy po estetické stránce na takovou úroveň, že postiženým dětem zároveň umožňují snadnější zařazení do společnosti a vstup do manželství. V případě, že by vznik obličejových rozštěpů byl podmíněn převážně genetickou poruchou, pak by zlepšení výsledků chirurgické léčby u pacientů s rozštěpy paradoxně přispívalo ke zvýšení incidence rozštěpových vad v populaci. Proto byl výzkumný tým rozšířen také o genetika, jež měl za úkol zjistit v populaci rozštěpů podíl dědičných faktorů při vzniku této vady. Naštěstí předchozí výskyt této vady v rodině byl zjištěn pouze u 20% pacientů postižených rozštěpem a riziko opakování vady mezi potomky těchže rodičů se pohybuje mezi 4 – 15%. Výjimky z tohoto pravidla jsou vzácné a tvoří je jedinci s mnohočetnými malformacemi – tzv. genetickými syndromy, kde riziko opakování rozštěpové vady obličeje v rodině je velmi vysoké a v některých případech hraničí téměř z jistotou. Nejznámější je van der Woude syndrom, kdy se rozštěp patra opakovaně vyskytuje společně s píštělemi na dolním rtu s rizikem opakování vady v rodině dosahujícím až 80%. Naštěstí počet takto postižených rodin je velmi malý a v populačním měřítku nehraje podstatnou úlohu.
Jestliže podíl dědičných faktorů při vzniku vady je opakovaně prokazován pouze ve 20% rodin, pak je třeba se ptát jakým faktorem je vada vyvolána u zbývajících 80% případů, kde žádný příbuzný s rozštěpem obličeje nebyl v rodině zjištěn? Proto se dalšího pátrání po příčinách vyvolávajících obličejové rozštěpy účastní i klinický teratolog – epidemiolog odborník na analýzu nepříznivých zevních faktorů. Pátrání po možném účinku škodlivých zevních faktorů vyvolávajících vrozené vady je možné provádět úspěšně jenom tehdy, když známe přesnou kritickou periodu – tj. časový interval v těhotenství, kdy může vývojová vada u člověka vzniknout. Klinický teratolog – může poměrně často podezřelé faktory působící během kritické periody pro konkrétní vrozenou vadu objevit, ale podat o jejich předpokládaném nepříznivém účinku spolehlivý důkaz se podaří jen výjimečně. Poskytnout přímý důkaz, že konkrétní zevní faktor je schopen vyvolat vrozenou vadu lze pouze v experimentu na vhodném zvířecím modelu. Proto spolupráce klinických pracovníků s pracovníky základního lékařského výzkumu je v tomto ohledu nejen žádoucí, ale i velmi plodná. Logicky se tedy k týmu kliniků zabývajícímu se terapií a prevencí obličejových rozštěpů připojili i experimentální teratologové, kteří používají jako nástroj poznání experimentální model: na zárodcích kuřete a myši se testuje teratogenní potenciál podezřelých zevních faktorů (chemikálie, léky, atd.) a zkoumá se mechanismus vzniku orofaciálních rozštěpů vyvolaných účinkem teratogenů. Experimentální teratologové zásadním způsobem přispěli k pochopení mechanismu vzniku rozštěpu a určení přesné kritické periody, kdy je možné vadu vyvolat, což jsou základní znalosti nutné pro prevenci této vady.
Narušení vývoje základů horní i dolní čelisti během embryonálního období se projevuje bezprostředně po narození dítěte nejenom přítomností rozštěpu, ale navíc i čelistní hypoplasií. Hypoplasie horní čelisti je pravidelně přítomná u dětí s rozštěpem vyvolaným v první a druhé kritické periodě a je zdrojem léčebných komplikací pro chirurga a zvláště stomatologa, jenž jenom s obtížemi udržuje korektní mezi čelistní vztahy. Hypoplasie čelistí je také hlavní příčinou většiny ortodontických anomálií. Do malé horní čelisti se stálé zuby nevejdou pokud dosahují plného počtu a velikosti a bez dlouhodobé orthodontické léčby, která je často doprovázena extrakcemi zubů nelze pravidelného zubního oblouku dosáhnout.
U novorozenců s izolovaným rozštěpem patra lze velmi často diagnostikovat tzv. Pierre-Robinův syndrom, což je z embryonálního období (3. kritická perioda) přetrvávající velmi závažná hypoplasie dolní čelisti, která způsobuje po narození život ohrožující komplikaci – tzv. „zapadávání jazyka“ kdy novorozenec má potíže s dýcháním.
U zbývajících 80% rodin musíme připustit, že se na vzniku vady mohl podílet zevní faktor různé intenzity. Může se jednat o jeden faktor působící v terapeutické dávce, která sama stačí k vyvolání vady (např. záření, vitamin A, cytostatika, imunosupresiva, tetracyklin) a nebo se jedná o několik slabších faktorů působících současně (např. akutní infekční onemocnění doprovázené zvýšenou teplotou a léčené samo o sobě málo toxickým antibiotikem). Poslední teoretickou možností pak je dědičná predispozice (lze si ji představit jako hypoplasii horní či dolní čelisti u rodičů jež rozštěp sami nemají) v kombinaci se zevním faktorem obtížně u člověka prokazatelným jako je stres (kortikoidy jsou známé látky jež spolehlivě obličejový rozštěp v experimentu vyvolají). Kombinace dědičné predispozice s působením podprahových zevních faktorů budou patrně při vzniku obličejových rozštěpů nejčastější a proto tak těžko zjistitelné a prokazatelné.
Chronické chorobné stavy matky jako jsou diabetes a epilepsie, kdy je budoucí matka nucena celé těhotenství užívat léky, zvyšují indcidenci vrozených vad několikanásobně. U matek diabetiček se soudí, že vyvolávajícím embryopatickým faktorem jsou nenormální hladiny cukru. Za zvláště nebezpečné jsou považovány hypoglykemické stavy. Na základě výsledků z experimentu nelze ovšem vyloučit ani negativní působení samotné inzulínové terapie, neboť terapeutické dávky inzulínu jsou velmi blízké dávkám embryotoxickým. U matek epileptiček se v literatuře zmiňuje zvýšení rizika vzniku vrozených vad v přímé závislosti na počtu a množství antiepileptik v těhotenství užívaných.
Riziko zaměstnání, kde se v prostředí vyskytují toxické látky či záření, které jsou prokazatelně škodlivé u dospělého organismu (placenta není spolehlivou ochranou před vstupem škodlivých látek z mateřského organismu do embrya) je evidentní.
Z vitamínových preparátů se zásadně vyhnout konzumaci vitaminu A v tabletách, patří totiž k prokázaným lidským teratogenům. V organismu, konkrétně v játrech , má zdravý člověk zásobu vitaminu A na několik měsíců a dostatečný příjem v přirozené stravě je v našich zeměpisných šířkách zajištěn. V poslední době je vitamin A v multivitaminových směsích nahražovám mnohem bezpečnějším beta karotenem. Jeho štěpení na vitamin A je v lidském organismu omezeno a proto předávkování vitaminem A touto cestou nehrozí.
Takových rad může být ješte celá řada a zálěží na jednotlivých případech. Smyslem tohoto režimu je co nejvíce omezit působení podezřelých zevních faktorů během kritické periody vzniku obličejových rozštěpů. Plánované početí automaticky zaručuje, že matka sama upozorní lékaře na možné těhotenství a vyhne se RTG vyšetření, nepatřičné léčbě žaludeční nevolnosti při těhotenském zvracení, banální operaci, která může počkat a nebo zvýšené fysické i psychické zátěži.
Termín početí je výhodné zvolit na konec května a po celý červen. Po tomto termínu početí bylo empiricky zjištěno, že se rodí nejměné dětí s rozštěpem. Možným vysvětlením může být, že kritická perioda možného vzniku rozštěpových vad proběhne v období letních měsíců kdy je doba dovolených, dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, méně infekcí.
Po uplynutí kritické periody jsme odkázáni na pasivní prevenci tj. včasnou diagnostiku obličejového rozštěpu. U embryí s rozštěpem rtu je možné provést diagnozu neinvasivně ultrazvukem. Bohužel rozštěpy izolovaného rozštěpu patra nejsou při ultrazvukovém vyšetření vidět. Prozatím není známo, že by bylo možné prenatálně diagnostikovat přítomnost orofaciálního rozštěpu jiným způsobem.
Vývojové poruchy orofaciální oblasti
MUDr. Miroslav Peterka, CSc.
Geneticko-teratologická poradna
Klinika plastické chirurgie,
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze
Šrobárova 50, 100 34 Praha 10