Stomatologie nebo zubní lékařství je odvětví lékařství, dentální věda (věda o umístění, organizaci, funkci zubů a jejich podpůrných tkání – alveolární kosti, závěsném aparátu, gingivě). Lékař stomatolog se označuje jako zubní lékař, nesprávně někdy také jako dentista.
Rovnátka, snímatelná nebo fixní. Snímatelná jsou ta, která lze z úst kdykoli vyjmout, Fixní rovnátka jsou pevně nalepena na zuby, vyžadují zvláštní režim a pacient si je nemůže z úst sám vyjmout. Někdy se umísťují už na dočasný chrup, nejen s cílem zlepšení např. vztahu horních a dolních řezáků, ale kvůli úpravě postavení kostních segmentů rozštěpu.
Zahrnuje nácvik domácí péče o chrup, seznamuje s pomůckami ke správnému čištění zubů. Dentální hygienistka se systematicky věnuje preventivní péči, pravidelně se stará o kvalitu hygieny dutiny ústní, učí pacienty (případně rodiče)přiměřeně jejich věku a schopností správně si čistit zuby, provádí lokální fluorizaci. V případě jakýchkoli pochybností o stavu orálního zdraví okamžitě informuje zubního lékaře.
Skládá se z kovových kroužků se zámky nasazených na zuby nebo ze zámků přilepených na sklovinu a dále z drátů (oblouků), které jsou k zámkům přivázány. Podle potřeby se přidávají gumové tahy, zevní tahy, případně snímací aparáty. Léčba je ukončena po dosažení správného skusu. Po sejmutí je třeba dlouhodobě nosit snímací rovnátka pro udržení výsledku léčby.
Použití speciálních fluoridových gelů, které potlačují tvorbu zubního kazu. Užívání speciálních fluoridových tablet se v současné době omezuje, je určeno pouze pro pacienty se zvýšeným rizikem vzniku zubního kazu (např. tzv. kaz časného dětství.) Fluoridová prevence se provádí pouze při doporučení zubním lékařem dle jeho pokynů. Aktuální informace o fluorizace lze vyhledat na webových stránkách České stomatologické komory.
Rovnátka jsou hrazena, protetické práce nikoliv. V rozštěpovém centru při FNKV Praha jsou plně hrazeny i fixní (pevné) aparáty. Ceny a typy náhrad jsou rozdílné podle typu nárady a použitého materiálu, stanovují se individuálně.
U dětí s rozštěpem se setkáváme s větší kazivostí chrupu, často způsobenou nevhodně zvolenou výživou, mohou se objevit i vrozené defekty skloviny. Samotnou vadou je zhoršeno také samoočišťování povrchu zubů slinami. Projevuje se to zejména na zubech v blízkosti rozštěpové štěrbiny, které se často předčasně rozpadají. Pokud je zvýšená kazivost dočasných zubů, je v dutině ústní vysoce infekční prostředí (zubní kaz je infekční onemocnění). Stálé zuby, které se do tohoto prostředí prořezávají, se tak mohou také začít snadno kazit.
Probíhají dle typu a rozsahu vady a věku dítěte. U zcela malých dětí zpravidla 1x za půl roku. Na kontrolu na odd.ortodoncie FNKV Praha je třeba se předem objednat telefonicky na telefonním čísle 267 163 283.
Maminky by si měly už v těhotenství uvědomit, že zubní kaz je infekční onemocnění a že by ještě před příchodem děťátka měly mít svůj chrup zcela v pořádku. Zoubky a dásně musí být bez měkkých povlaků, lze je u zcela malých dětí, kterým se zoubky teprve prořezávají, stírat gázou, buničinou apod. Jinak používáme tzv.prsťáčky – plastové návleky na prst, kousátka kombinovaná s kartáčkem a malé měkké dětské kartáčky. Zubní pasta se používat nemusí, dokud si dítě neumí alespoň trochu vypláchnout pusu a vyplivnout.
Pavilon N, druhé patro. Chcete-li objednat své dítě sami, pak na tel. 267 163 283, sestřičky vás objednají ke konzultaci. Volejte mezi 13. a 14.hodinou, v případě nejasností chtějte MUDr. Koťovou Ph.D. nebo MUDr. Urbanovou.
Jejím cílem je dosáhnout správného postavení zubů a upravit tvar zubních oblouků, jejich vzájemný kontakt a postavení. Tím se zlepší vzhled pacienta, žvýkání, umožní se správná výslovnost. U rozštěpové vady obličeje se mohou vyskytnout četné deformace čelistí, nepravidelné prořezávání zubů a jejich četná rotace či prořezávání zubů mimo řadu, někdy nejsou některé zuby založeny vůbec atd.
Specialista na ortodontickou léčbu. Pečuje o správný vývoj čelistí a zubů, sleduje jejich růst. Řeší možné deformace čelistí, nepravidelné prořezávání zubů (mimo řadu), četné rotace zubů, upravuje tvar a vztah zubních oblouků apod.
U dětí s rozštěpem zahrnuje preventivní opatření ve smyslu správné výživy, dokonalé hygieny dutiny ústní, ošetření demineralizací zubní skloviny a začínajících kazů ,péči o správné postavení zubů a čelistí a jejich dokonalou činnost. Správná činnost všech 20 mléčných zubů a později 28 až 32 stálých zubů pomáhá přirozenému vývoji čelistí. Názor, že není potřeba ošetřovat mléčné zuby, protože stejně brzy vypadnou a budou nahrazeny stálými, je nesprávný. Naopak – hygieně je třeba věnovat extrémní péči, ani dočasné zuby by se neměly začít kazit. Je třeba vytvořit u dítěte návyk automaticky si vyčistit zoubky po jakémkoli sladkém jídle – v tom případě není nezbytně nutné vyřadit z jídelníčku všechny sladkosti.
Tedy onemocnění zubním kazem a onemocněním dásní. U pacientů s vrozenou rozštěpovou vadou je vyšší pravděpodobnost vzniku těchto onemocnění, což je dáno nefyziologickým vývojem čelistí, změněnou bakteriální mikroflórou dutiny ústní, častým poškozeným vývojem zubních tkání, odlišnými vlastnostmi měkkých tkání vlivem špatných návyků v péči o hygienu dutiny ústní. Proto je velice důležitá včasná a správná informovanost a motivace rodičů, a to již před narozením dítěte a v prvním roce života o důležitosti dodržování hygieny dutiny ústní, o správné výživě, o možnosti fluoridové prevence. Preventivní prohlídky by měly probíhat v půlročních intervalech.
Děti od 0 do 3 let života
Hned po narození jde o motivaci matky o správné výživě, informace o možnosti fluoridové prevence, o správně prováděné ústní hygieně. Ta spočívá ve vytírání dutiny ústní čistou velkou gázou po každém kojení. Pokud je dítě vyživováno umělou výživou, okamžitě vždy po vypití. Zásadně je nutné vyvarovat se podávání sladkých nápojů jako džusů případně slazených čajů zejména na noc. Pouze v některých případech se doporučuje podávání fluoridových tablet. Čištění zoubků hned po prořezání provádějí rodiče dětským zubním kartáčkem 1-2x denně vždy po jídle. Doporučené značky zubních past jsou: Elmex pro děti, Perlička, Tutti Frutti, AB denti, Parexyl pro děti, Blendi gel, Fruti C dětská, Colgate junior a další. Zubní pasty nepoužíváme, dokud si dítě neumí vypláchnout pusu a její obsah vyplivnout. Je-li doporučen doplňkový preventivní program a lokální fluoridace spočívající v aplikaci fluoridových laků a gelů, provádí tato opatření vždy dentální hygienistka nebo zubní lékař. Není doporučena domácí aplikace rodiči.
Děti od 3 do 6 let
Důležitá je spolupráce zubního lékaře, dentální hygienistky, rodičů, případně MŠ. Preventivní prohlídka je prováděna zubním lékařem minimálně 2x ročně. Rodiče se opakovaně informují o správné výživě a hygieně dutiny ústní vzhledem k věku dítěte. Instruktáž je zaměřena na správný výběr a užití zubního kartáčku, aplikace dětské zubní pasty s obsahem fluoridů. Setkání rodičů a dentální hygienistky by měla probíhat 4x ročně, případně podle individuálního hygienického programu. Správná komunikace je v tomto případě zásadní podmínkou úspěchu. Dítě se zbaví obav a strachu, získá důvěru, takže není obtížné jeho vyšetření, děti i rodiče jsou motvováni k dalším návštěvám a ke správné péči o chrup. Dentální hygienistka v tomto období života dítěte provádí kromě pravidelných kontrol stavu dutiny ústní a prořezávání zubů také lokální fluoridaci v případě potřeby, případně preventivní pečetění figur na kousacích ploškách zubů. V případě náchylnosti dítěte k zubnímu kazu se v doplňkovém programu aplikují fluoridové laky a to 2-4x ročně. Doporučuje se rovněž kolektivní čištění zoubků v mateřských školách a čištění zoubků Elmex gellé v intervalech 1x za dva týdny.
Děti od 6 do 14 let
Děti s vyšší kazivostí zubů se mají dostavit minimálně 4x ročně na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři. Lékař nebo dentální hygienistka učí, informuje a motivuje děti o správné výživě a ústní hygieně a v případě potřeby provádí fluoridovou prevenci. V případě nutnosti učí děti doplnit hygienu dutiny ústní o další čisticí pomůcky jako je dentální nit, mezizubní kartáčky apod. Vždy pod vedením zkušeného odborníka. Ortodontická terapie, která souvisí s léčbou dětí s rozštěpem obličeje, je vždy provázena zvýšenými nároky na hygienu dutiny ústní.
To platí zejména pro léčbu fixními přístroji. Kroužky, zámečky, drátěné oblouky a vazby, gumové tahy apod. zvyšují možnost hromadění zubního plaku na zubech a dásních i aparátu, znesnadňují jeho odstranění zubními kartáčky. Hrozí riziko demineralizace zubní skloviny a vznik akutního zánětu dásní. Z tohoto důvodu je nutná pravidelná kontrola ústní hygieny prováděné v domácí péči, dále aplikace fluoridových přípravků a omezení takových vlivů v potravě, které přispívají ke vzniku zubního kazu (zejména cukr). Pacientům jsou při léčbě fixním aparátem doporučovány speciální hygienické pomůcky (např. zubní kartáček s delšími okrajovými snopky, které snadněji čistí oblast zámků). Jako doplněk doporučujeme např. jednosvazkové kartáčky a irigaci (doplněk klasických metod ústní hygieny, při kterém se proudem vody vstřikovaném v krátkých intervalech do úst nejen odstraní zbytky potravy z těžko dostupných míst, ale také se stimulují a masírují dásně.) Snímací aparátky, které dítě nosí v noci, zvyšují produkci slin. Dítě nejí a před jejich nasazením se předpokládá důkladné vyčištění zubů i aparátu. Na dodržování důkladné hygieny musí dohlédnout rodiče. Užívání fluoridových preparátů je samozřejmostí. Vždy je třeba mít na paměti, že metody a preventivní opatření jsou doporučovány individuálním přístupem s důrazem na pozitivní výsledky spolupráce pacienta v předcházení onemocnění zubním kazem. Správná motivace znamená významnou součást zdravotní výchovy pacienta a úspěšnou ortodontickou léčbu.
Ideální je období kolem jednoho roku věku, pokud nejsou rodiče objednáni s dítětem dříve. Všechny děti by měli vidět ortodontisté ještě před sešitím rtu tj. do tří měsíců věku – další kontroly záleží na typu a rozsahu rozštěpu a dalším postupu léčby dle léčebného protokolu pracoviště. Zpravidla jsou rodiče na odd.ortodoncie rozštěpového centra odesláni při první návštěvě ambulance plastického chirurga KPCh. Výhodou je, že ve FNKV je ddělení ortodoncie ve stejné budově jako klinika plastické chirurgie. V některých případech rozštěpových vad nemusí být defekt v oblasti chrupu ihned patrný, což ale neznamená, že dítě nemusí jít na ortodontické vyšetření.
Pokud je čelist dítěte navenek v pořádku a rozštěpem je zasaženo patro nebo ret a patro, přesto rodiče musí navštívit oddělení ortodoncie rozštěpového centra, jak bylo uvedeno, protože i když kost čelisti může být v pořádku, nemusí to platit pro zuby v ní usazené. Navíc rekonstrukce patra vytvoří jizvu, která nedovolí horní čelisti dostatečně růst do stran, vytváří se stěsnání, zkřížený skus apod. Zda je kost čelisti pod neporušenou sliznicí skutečně v pořádku odhalí až speciální RTG vyšetření.
V místě, kde byla rozštěpem zasažena čelist, často chybí velká část kosti, která je potřebná pro prořezání stálých zubů. Proto před prořezáním stálého špičáku, tedy zhruba v 9 letech věku dítěte, je chybějící část nahrazena kostí odebranou z kyčle nebo umělým materiálem. Kousek kosti se odebere z kyčelní kosti z malého řezu v místech, kde ji můžeme pod kůží dobře nahmatat. V ústech se odklopí sliznice na v místě defektu a chybějící kost se doplní kostní drtí z hřebene kosti kyčelní. Několik dní po zákroku dostává dítě kašovitou stravu. Po vhojení se tvarzubního oblouku zlepší a může být zahájena léčba fixními aparáty. Užití umělého materiálu při těchto výkonech se jeví jako šetrnější varianta pro malého pacienta, protože se nemusí odebírat vlastní štěp z kyčle, což samo o sobě vyžaduje hojení. Rovněž rekonvalescence je rychlejší. Tyto umělé materiály zatím nejsou hrazeny z veřejného pojištění a o jeho užití se poraďte se svým ošetřujícím zubním specialistou.
Slouží k úpravě vzájemného postavení jednotlivých částí čelistního oblouku, které byly odděleny přítomností rozštěpové vady. Je účinný, jen když se nosí celou noc a většinu dne. Pokud dítě aparátek jen několik dní nenosí, je předchozí snaha a námaha zbytečná, protože se původní stav tahem jizev rychle vrací.
Nejpozději do dvou let věku dítěte by měl dítě vidět praktický stomatolog v místě bydliště, který bude pečovat o chrup dítěte běžným způsobem. Speciální ortodontické zákroky budou řešeny v rámci rozštěpového centra. Výběr praktického stomatologa by se měl zaměřit na to, zda lékař pečuje i o malé děti, zda neodbývá péči o dočasný chrup, doporučuje např. fluoridovou prevenci, u větších dětí např. péči dentální hygienistky atd.
Péče o zuby – speciální péče, kterou vyžaduje rozštěpová vada obličeje, začíná krátce po narození a končí uzavřením vývoje čelisti. Běžná stomatologická péče pak probíhá celoživotně jako u všech ostatních.
U většiny pacientů (obvykle s těžkou vadou) dojde během růstu k zabrzdění růstu horní čelisti. Dolní čelist, která se vyvíjí normálně, se postupně vysouvá dopředu. Na chrupu se tato vada projeví obráceným skusem, tedy místo toho, aby horní řezáky překusovaly přes dolní, je tomu naopak. Vzniká velmi nepříznivý stav pro funkci chrupu i pro estetický vzhled pacienta. I tuto vadu lze však upravit operací, respektive kombinací ortodontické a chirurgické terapie (ortognátní operace), která se provádí až v dospělosti. Doplnění chybějících zubů v rozštěpu lze klasickými protetickými postupy také provést až v dospělosti, kdy je chrup zcela vyvinut. Ošetření dentálním implantátem v místě rozštěpu se však časově plánuje individuálně.
Jedná se obvykle o deformovaný nadpočetný zub, který se časem odstraní. Pokud dítěti nevadí, nemusí se odstraňovat hned, ale může se kazit, vždy by měla být tato situace konzultována s ortodontickým specialistou rozštěpového centra.